Przygotuj SIĘ do udanego webinaru

Nawet najlepszy samochód na świecie jest tylko tak dobry, jak dobry jego kierowca. Podobnie jest z oprogramowaniem do spotkań online i webinarów. Żaden webinar nie może odbyć się bez najważniejszego składnika, którym jesteś Ty. Dziś więc kilka wskazówek, jak być lepszym prezenterem w sieci – i nie tylko.

 

W 1971 roku psycholog Albert Mehrabian wydał książkę “Silent Messages”, w której stwierdził, że:

.

 • 55% przekazu odbieramy poprzez sygnały niewerbalne, takie jak postawa ciała, kontakt wzrokowy czy gestykulacja.
 • Kolejne 38% pochodzi z intonacji i modulacji głosu
 • Jedynie 7% pochodzi z samej treści wypowiedzi.
.

 

Gdyby się nad tym zastanowić, ma to głęboki sens. Ile razy zdarzyło Wam się źle zinterpretować maila czy SMSa, ponieważ w tekście nie widzieliście zamierzonej przez autora ironii, którą usłyszelibyście w głosie, lub zobaczyli w mrugnięciu oka? 😉

 

Popracuj nad treścią

Nie zrozum mnie źle. Dobrze przygotowana treść webinaru to absolutna podstawa. Upewnij się więc, że będzie wartościowa dla uczestników.

Ale to z pewnością już wiesz i robisz. Czas więc zadbać o pozostałe 93% Twojego przekazu.

 

Popracuj nad głosem

Być może nie masz z natury donośnego głosu lub mówisz spokojnie i powoli a nie szybko i entuzjastycznie. Czy to znaczy, że nie nadajesz się do przeprowadzania prezentacji? Oczywiście, że nie. Oto kilka pomysłów na to, jak polepszyć jakość odbioru Twojego głosu przez słuchaczy.

 

 • Nadaj sobie odpowiednie tempo i trzymaj się go. Nie spiesz się za bardzo – możesz brzmieć chaotycznie lub, co gorsza, sprawiać wrażenie, że nie jesteś pewien tego, co mówisz.
 • Nie zwlekaj. Jeśli z kolei będziesz niepotrzebnie przedłużał i zwalniał, uczestnicy mogą się najzwyczajniej w świecie znudzić.
 • Rób przerwy. Jeśli potrzebujesz chwili, by zebrać myśli, weź porządny, głęboki oddech.
 • Urozmaicaj narrację. Przyspiesz, jeśli dany wątek wyjątkowo Cię angażuje. Jeśli chcesz skłonić do refleksji, zwolnij. Rożnicuj głośność mówienia i dostosowuj ją do potrzeb prezentacji.
 • Nie bój się ekspresji. Monotonny głos tylko uśpi Twoich słuchaczy. Wyraź więc swoje emocje głosem..

 

 

Oczywiście z niczym nie należy przesadzać. Najlepiej po prostu wykorzystać jak najlepiej naturalną melodię własnego głosu. I dobrze się przy tym bawić.

 

Popracuj nad wizerunkiem

Nie chodzi tu o to, jak lepiej wyglądać, choć nigdy nie zaszkodzi wybrać się do fryzjera przed webinarem. (i z pewnością warto zadbać o ubiór przed kamerą) 😉

Poza oczywistymi oczywistościami, możesz również bardziej skutecznie kierować swój przekaz do odbiorców, korzystając z poniższych rad:

 

 • Zwróć uwagę na postawę. Nie garb się ale i przesadnie nie usztywniaj. Poszukaj takiej pozycji, która będzie wydawała się naturalna – zarówno Tobie jak i Twoim odbiorcom.
 • Kontroluj ruchy ciała. Ciągłe kręcenie się rozprasza. Ale całkowity brak ruchu wygląda po prostu dziwnie. Nadaj znaczenie swoim ruchom i gestom.
 • Gestykuluj. Ruchy rąk i głowy pomagają w podkreślaniu istotnego przekazu. I znowu – staraj się nie przesadzić.
 • Utrzymuj kontakt wzrokowy. Przez kamerę video? Pewnie, że tak! Postaraj się wywrzeć wrażenie, że patrzysz w oczy swoim rozmówcom.

 

 

Wskazówka: Skorzystaj z funkcji nagrywania w ClickWebinar i przestudiuj dokładnie nagranie pod kątem tego, co możesz poprawić.

 

Uważaj na jedno

Możesz odnieść wrażenie, że powyższe techniki nie są dla Ciebie naturalne, przynajmniej na początku.

Możesz czuć się nieswojo gestykulując więcej niż zwykle. Możesz czuć się nienaturalnie, kiedy spróbujesz włożyć więcej energii w mówienie. A wtedy z pewnością nie staniesz się lepszym prezenterem.

Aby przeprowadzać udane webinary, musisz przyswoić sobie te nowe techniki tak, by stały się częścią Twojej “prezentacyjnej” osobowości.

Jak to zrobić?

 

Opanuj nowe umiejętności do perfekcji

Niektórzy rodzą się już z talentem do przeprowadzania prezentacji. Jeśli zaliczasz się do tego wąskiego grona, gratuluję!

A pozostałym pozostaje jedno: sumiennie ćwiczyć.

Przeprowadź swoją prezentację na próbę – sam(a) lub z kimś, kto może służyć cennymi uwagami. Stań przed lustrem, by przećwiczyć postawę ciała, kontakt wzrokowy i gestykulację.

I nie rób tego tylko raz. Ile razy – zapytasz? To zależy od wagi webinaru. Jeśli to tylko nieformalne spotkanie z ludźmi, z którymi się już znasz i lubisz, możesz pozwolić sobie na improwizację.

Ale jeśli to ważne spotkanie, od którego wiele zależy, poćwicz, aż poczujesz się pewnie i swobodnie.

 

Sukces!

Życzymy Ci, by Twoje webinary przerosły Twoje najśmielsze oczekiwania. 🙂

Zacznij od szczerej oceny swoich zdolności prezentacyjnych a potem ćwicz to, w czym musisz się jeszcze podciągnąć.

I daj nam znać, jak zamierzasz to zrobić! 🙂 Powodzenia!