Spotkanie online zamiast podróży służbowej – infografika z okazji Światowego Dnia Ziemi

Zastanawiacie się czasem nad alternatywą dla podróży służbowych, które pochłaniają niemałe pieniądze i bezcenny czas (którego każdy z nas i tak ma za mało) – nie wspominając już o ważnym dla nas wszystkich czynniku ekologicznym? Bo my tak!

 

Od dawna nosiliśmy się z zamiarem porównania podróży służbowych ze spotkaniami online. Chcieliśmy porównać nie tyle efektywność (bo w przypadku spotkań online byliśmy jej akurat pewni), co koszt, czas i aspekt ekologiczny. Do zrealizowania naszego pomysłu zmobilizował nas Światowy Dzień Ziemi, który będzie obchodzony już za dwa dni.

 

Często w naszych komunikatach powtarzamy, że spotkanie online jest tańsze i szybsze niż spotkanie tradycyjne, które często wiąże się z wielogodzinnym podróżowaniem. Postanowiliśmy zatem to udokumentować  prawdziwym przykładem. Wzięliśmy pod lupę jedno z wielu spotkań jakie odbywają przedstawiciele działów sprzedaży z wielu firm. Wybraliśmy dwa miasta Gdańsk i Kraków, aby na ich podstawie przeanalizować przybliżony koszt, czas i aspekt ekologiczny typowej podróży służbowej i porównać je ze spotkaniami online.

 

Aby analiza była jak najbardziej wiarygodna pod uwagę wzięliśmy trzy najpopularniejsze środki transportu – pociąg, samolot, samochód – i przyjęliśmy dla nich najtańsze możliwe koszty oraz najkrótszy czas podróży. Podobnym założeniem kierowaliśmy się przy wyborze miejsca noclegu i pozostałych wydatków. A mimo to, końcowe podsumowania analizowanych aspektów (koszt, czas i aspekt EKO) na tle spotkań online prezentują się nadzwyczaj nieefektownie.

 

Zresztą oceńcie sami. Całą analizę przedstawiliśmy w postaci infografiki, z którą możecie się zapoznać poniżej. Szczególną uwagę – w kontekście Światowego Dnia Ziemi – warto zwrócić na aspekt EKO.